PRP Kit Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?
January 7, 2015
Dr. Özgür Koldaş Spor Hekimliği Kongresinden PRP Konusundan Bahsetti
December 9, 2015

T-LAB PRP SPOR HEKİMLİĞİ KONGRESİNDE

20-22 Kasım 2015 tarihleri arasında yapılan 15. Ulusal Spor Hekimliği Kongresi’nde T-LAB Sponsor olarak katılmış ve şirket Genel Müdürü Timur Veysel Doğruok tarafından “Spor Hekimliği’nde PRP uygulamaları ve Birer Tıbbi Cihaz Olarak PRP Kitlerinin Yasal Durumu” başlıklı bilimsel sunum gerçekleştirilmiş ve firmamız ciddi anlamda ilgi görmüştür.

Hareketsizliğe bağlı sağlık sorunlarının hızla arttığı ve Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hareketsizliğin ölüm nedenleri içerisinde 4. sıraya yükseldiği günümüzde, spor hekimliğinin de sorumluluğu ve görevleri artmıştır. Fiziksel aktivitenin kronik hastalıklardan korunmada ve tedavide ne denli önemli olduğu, yalnızca bedensel iyilik hali değil, ruh sağlığı açısından da olumlu etkilerinin bulunduğu bilinmektedir. PRP konusunda ülkemizde maalesef hala PRP Kitlerinin IVD (Vücut Dışı Teşhis ve Tanı), ya da EC sertifikasız, merdiven altı olarak tabir edilen toplama ürünlerle, dolayısıyla herhangi bir biyouyumluluk test raporu bulunmayan ve klinik değerlendirme raporları olmayan tüplerle yapıldığı konusuna da dikkat çekilen kongrede, PRP uygulamalarının zannedilecek kadar küçümsenmemesi gerektiği, kişiden alınan kanın; vücut dışarısına alınması ve başkaca materyallere teması konusundaki risklerin önemi üzerinde durulan bilimsel sunuma ilgi büyük oldu.

Ayrıca, Bilimsel olarak tam donanımlı bir sunum ve workshop’un da beraber gerçekleştirildiği kongrede katılımcılar, doğru PRP Elde Edilimi konusunda bilgilendirildi.

 

sporhekim2015003

 

Comments are closed.