Nasıl Kullanılır?

T-LAB PRP Kit ile 4 adımda kolayca PRP hazırlayabilirsiniz
Kan Tüpe Toplanır01

Kan Tüpe Toplanır

Santrifüj Edilir02

Santrifüj Edilir

PRP Toplanır03

PRP Toplanır

Re-Süspansiyon Yapılır04

Re-Süspansiyon Yapılır

01 Kanın Tüp İçerisine Toplanması

T-LAB PRP Kit içerisinde bulunan flebotomi seti kullanılarak kan direkt tüplere toplanır. Her tüp 10ml hacimde olup içerisinde 1ml pıhtılaşma önleyici bulunur. Tüpler vakumlu yapısı ile kanın kolayca toplanmasını sağlar. Her iki tüp vakum bitinceye kadar kanı kendisi toplar. Bu sayede toplam 18ml kan alınmış olur. Tüp içerisinde bulunan pıhtılaşma önleyicinin kan içerisine yayılması için tüp nazikçe çalkalanır.

02 Santrifügasyon

Herhangi bir santrifüj cihazı bu işlemi yapmak için kullanılabilir. Her iki tüp karşılıklı yerleştirilmeli ve denge sağlanmalıdır. Özel bir cihaza ihtiyaç yoktur. Önemli olan santrifügasyonun 1.500G ile 8dk boyunca yapılmasıdır. Daha başarılı sonuçlar için "açılır rotorlu" bir santrifügasyon cihazı olması tavsiye edilir ancak şart değildir. Santrifügasyon cihazları çoğunlukla G değil RPM yani dakikadaki devir sayısı ile ayarlanır. Elinizdeki santrifüja göre 1.500G güç elde etmek için kaç rpm değer girmeniz gerektiğini RPM Hesaplama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

03 PRP'nin Toplanması

Doğru PRP elde etmek için en önemli ve dikkat edilmesi gereken bölümdür. PRP santrifüjdan çıktıktan sonra tüpü sarsmamaya özen gösterin. Tüp içeriği gözle görülür bir şekilde 3 katmana ayrılmalıdır. Bu üç katmanın gözle görünebilir olması santrifüj işleminin doğru yapıldığını gösterir.

PRP Katmanını Doğru Anlamak

En altta kalan koyu kırmızı katman kırmızı kan hücrelerinden oluşur hemen üzerindeki buffy coat katmanı çok ince olup beyaz kan hücreleri ve trombositlerin kümelendiği alandır. Bu alan toplam kanın %1'in den daha azdır. En üst katman ise açık sarı renkte olup gözle ayrılamayan iki katmandan oluşur. PRP bu açık sarı katmanın alt bölümünde yani buffy coat katmanının hemen üzerindeki 2ml'lik bölümdür. PRP'nin üzerinde kalan en üst katman ise PPP olarak adlandırlır ve trombosit bakımından fakirdir.

PRP'nin Toplanması

Uzun iğne 5ml'lik enjektöre takılarak dik olarak tüpe batırılır. İğne buffy coat katmanının hemen üzerinde durur ve buradan 2ml enjektöre çekilir. Çekme işlemi sırasında iğnenin ucunun tüp içerisinde hafifçe daire çizmesi gerekir. Bu işlem sırasında buffy coat katmanı ve altındaki kırmızı kan hücrelerinden de çok az bir miktar alınması hücre-hücre etkileşim için önemlidir.

04 Re-Süspansiyon Yapılması

5ml'lik enjektöre toplanan prp uzun iğne çıkarılmadan re-süspansiyon tüpüne aktarılır. Re-Süspansiyon tüpü boş ve sterildir. Bu tüp 5ml olup her iki tüpten elde edilecek toplam 4ml prp için kullanılır. Tüp yan çevirilerek 30sn - 1dk boyunca el ile nazikçe çalkalanır. Bu işlem prp içerisindeki trombositlerin daha homojen yayılması için yapılır. Bu işlem bittikten sonra 1ml'lik enjektöre 21G iğne takılarak re-süspansiyon tüpündeki prp toplanır. Daha sonra 21G iğne çıkarılarak 30G iğne takılır. Böylece PRP'miz enjeksiyona hazırdır.