Estetik ve Plastik Cerrahide PRP Kullanımı

Platelet Rich Plasma (PRP)’nin en yoğun olarak kullanıldığı tıp branşlarından biri olan Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, özellikle yumuşak doku iyileşmelerini sağlamak amacıyla, cilt ve yağ dokusu ile kombinasyonlarda kullanılmaktadır.

Kullanım prensibi olarak; PRP’nin de local olarak etkili olması da göz önünde bulundurulduğunda, bölgesel olarak doku kalitesinin iyileştirilmesi, doku parlaklığının kazanılması, elastikiyet ve kolajen sentezinin iyileştirilmesine bağlı olarak kırışıklıkların giderilmesi, medikal-estetik olarak betimlenen saç tedavilerindeki (Alopesi) stimulatif etkisi, leke tedavilerindeki etkisi amacıyla kullanılmaktadır.

Plastik cerrahi ve Dermatolojide sıklıkla kullanıldığı üzere, genel cerrahi alanında da ayak ülserleri veya diğer ülserlerin de tedavilerinde PRP kullanılmaktadır. Lazer, mikroiğleneme kombinasyonları gibi dokunun iyileşmesini tetikleyecek diğer uygulamalarla birlikte yara ve yanık izlerinde de olumlu sonuçlar verdiği klinik uygulamalarla kanıtlanmıştır.

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.